Ubezpieczenie autocasco. Czy warto je mieć?

Ubezpieczenie autocasco. Czy warto je mieć?

Decydując się na ubezpieczenie autocasco, możemy wiele stracić, tym bardziej, jeśli nasz wybór nie był dokładnie przemyślany. Wybierając zatem ubezpieczenie autocasco odpowiednie dla siebie, pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności uważnie prześledzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym bowiem miejscu znajdują się wszelkiego rodzaju haczyki, których często nie zauważamy.

W przypadku zakupu polisy autocasco, bardzo duże znaczenie ma wiek właściciela pojazdu oraz jego doświadczenie jako kierowcy. Zatem początkujący kierowca za ubezpieczenie zapłaci znacznie więcej.

Suma polisy

Dobrym wyjściem z takiej sytuacji może być poproszenie np. rodzica, aby to on wziął polisę na swoje nazwisko, jednak uwzględniając nas jako kierowcę pojazdu. Dzięki temu kwota ubezpieczenia zmniejszy się, o nierzadko dość sporą, różnicę, Warto wspomnieć, że suma polisy w małych miejscowościach jest nieco niższa, gdyż jesteśmy narażeni na wypadki w znacznie mniejszym stopniu. Ubezpieczając samochód i chcąc zaoszczędzić, można pomyśleć o wkładzie własnym. Przy tym rozwiązaniu, podczas powstania szkody, polisa ocenia procentową jej wartość, która zostanie przez nas pokryta. Przy dziesięcioprocentowej składce, możemy zaoszczędzić ponad dwieście złotych. Należy wiedzieć, że w takiej polisie powinien zostać uwzględniony czas naprawy pojazdu oraz czy poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy. Przy dopłacie około stu złotych, możemy mieć zapewniony samochód zastępczy nawet w okresie do jednego miesiąca. Z kolei przy dopłacie trzystu złotych, taka opcja może być wielce pomocna, gdy np. znajdziemy się na drugim krańcu Polski, a nasz pojazd odmówi posłuszeństwa.

Dwa warianty

Istotną sprawa jest również sposób naprawy zepsutego auta. Istnieją dwa warianty, na które możemy się zdecydować: serwisowy lub gotówkowy. W przypadku naprawy w serwisie, po oddaniu samochodu do warsztatu, wszelkimi formalnościami zajmuje się ubezpieczyciel. Druga opcja gotówkowa, oznacza, że dostajemy do ręki sumę pieniędzy, na jaką wyceniono naszą szkodę. Jeżeli jednak naprawa okaże się droższa, różnicę będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Z tego względu najlepiej zdecydować się na polisę serwisową. Pamiętajmy, aby przy wyborze ubezpieczenia autocasco kierować się zdrowym rozsądkiem i przede wszystkim dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W tym bowiem miejscu w umowie niejednokrotnie zawarte są kwestie, które mogą być niezwykle istotne dla sumy wypłacanego odszkodowania. Aby znaleźć odpowiednią opcję dla siebie, musimy zdawać sobie sprawę także, z tego, że istotny jest również wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą. Dlatego zanim zdecydujemy się na taką polisę, upewnijmy się, że będzie to dla nas opłacalne.

Dodaj komentarz