Jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki ubezpieczenia na życie?

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki ubezpieczenia na życie?

Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Warto jednak wiedzieć, że wysokość składki, którą musimy opłacać, nie zawsze jest taka sama. Uzależniona jest ona bowiem od szeregu czynników, o których istnieniu wielu z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy.

Wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie na życie mają między innymi:

  • wiek;
  • płeć;
  • stan zdrowia;
  • wykonywany zawód.

Generalnie im jesteśmy starsi, tym wyższe składki płacić będziemy. Osoby, które wykonują zawody związane z podwyższonym ryzykiem wypadku )na przykład górnicy), również zobowiązani są do opłacania zdecydowanie wyższych składek.

Czynniki dodatkowe

Oprócz wymienionych przed chwilą elementów na wysokość składki wpływa również:

  • uprawianie sportów tak zwanego wysokiego ryzyka;
  • uprawianie sportów ekstremalnych

Do tych pierwszych towarzystwa zaliczają między innymi jazdę konną oraz nurkowanie. Te drugie to na przykład spadochroniarstwo, sporty motorowe czy wspinaczka wysokogórska, a więc te rodzaje aktywności, które bardzo silnie związane są z ryzykiem wypadku.

Co z chorobami psychicznymi?

Osoby, które cierpią na rozmaite choroby, mogą mieć trudność ze znalezieniem ubezpieczyciela. Tyczy się to nie tylko chorób fizycznych, ale także tych obejmujących naszą sferę psychiczną. Chory na depresję, osoby, które mają za sobą próbę samobójczą, cierpiący na schizofrenię – wszystkie te osoby to dla ubezpieczyciela większe ryzyko. W związku z tym mało firm decyduje się na ubezpieczanie osób z tego rodzaju problemami.

Wypełnienie ankiety

Zanim podpiszemy umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym dostaniemy do wypełnienia rozległą ankietę, w której zadane zostaną zadane pytanie dotyczące naszego stanu zdrowia, wykonywanego zawodu, hobby. Bardzo ważne jest, aby, wypełniając ją, nie zatajać żadnych informacji. Decydując się na, musimy liczyć się z tym, że w razie śmierci czy wypadku i tak nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Zaoszczędzimy wprawdzie na składce, ale w konsekwencji nic nam z tego nie przyjdzie.

Dodaj komentarz