Czy dzieci powinny jeść pizzę?

Czy dzieci powinny jeść pizzę?

Jednymi z największym wielbicieli pizzy są dzieci – i to zarówno te starsze, jak i zupełnie małe. I chociaż dorosłych nie dziwi ten fakt (bo sami są wielkimi amatorami tej włoskiej potrawy), to wielu z nich zastanawia się, czy pozwalać, aby ich pociechy zajadały się tym przysmakiem. Skąd biorą się te rozterki? Otóż pizza często uważana jest za typowy fast food – pełen niezdrowych dodatków i sztucznych ulepszaczy, a przy tym bardzo niezdrowy i kaloryczny. A przecież nie jest to regułą, bo kaloryczność i odżywczość pizzy zależy w głównej mierze od jej rodzaju i sposobu przyrządzenia. Dlatego też – chociaż pizza nie powinna być głównym posiłkiem najmłodszych – zjedzenie jej od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi.

Czy pizza to danie dla najmłodszych?

Niejeden rodzic staje przed dylematem – czy pizza to dobre danie dla najmłodszych? I tutaj należy przede wszystkim obalić przekonanie o tym, iż ten włoski placek jest standardowym fast foodem. Otóż nie – pizza przygotowana w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem tradycyjnych dodatków z fast foodem ma niewiele wspólnego. Spójrzmy na Margheritę, która składa się z cienkiego ciasta (przygotowywanego jedynie z mąki, drożdży, wody i odrobiny soli) oraz trzech – jakże zdrowych – dodatków (czyli pomidorów, sera mozzarella i ziół). Podobnym przykładem jest pizza z kurczakiem lub przygotowana na bazie warzyw. Zatem to nie sama pizza, ale dodatki wyznaczają jej odżywczość i kaloryczność. Jeżeli rodzic zrezygnuje z podawania dziecku pizzy na bazie tłustych mięs, żółtych serów czy sosów majonezowych na rzecz placków na bazie mozzarelli i warzyw, to na pewno zadba o zdrowy posiłek. Dlatego też warto wybierać miejsca, w których podawana jest właśnie taka pizza. Zabrze to jedno z kilku śląskich miast, w którym nie brakuje pizzerii serwujących zdrowe wersje włoskiej potrawy.

Jaka pizza dla dziecka?

Pizza odpowiednia dla dziecka powinna być przede wszystkim zdrowa i skomponowana z odpowiednich składników. Tutaj zaleca się minimalizm i prostotę. Dlatego też w przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzi się kultowa Margherita lub odmiana z kurczakiem i warzywami. Takie rodzaje pizzy zawierają sporo wartościowych składników odżywczych (białko, wapń, witaminy i minerały). A dodatkowo są bardzo smaczne.

Pizza to takie danie, które może być spożywane przez dzieci. W tym przypadka sprawdzi się zasada umiaru, która dodatkowo sprawi, iż pizza stanie się dla najmłodszych potrawą wyjątkową.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/zabrze-c-h-platan.

Dodaj komentarz