Rodzaje leasingu i ich opłacalność

Rodzaje leasingu i ich opłacalność

Gdy zapadnie już decyzja o tym, że samochód firmowy ma być kupiony w leasingu, jedyną kwestią, która jeszcze wymaga poruszenia jest ta, czy lepiej jest zdecydować się na leasing finansowy, czy też na operacyjny. Jak rozwiązać ten problem?

Leasing w statystykach

Firmy oferujące leasing samochodowy zwykle zwracają uwagę na to, że umowy leasingu operacyjnego znacząco przeważają nad tymi, które dotyczą leasingu finansowego. Na leasing operacyjny decyduje się nawet 80 procent wszystkich zainteresowanych tą formą finansowania. Nie ma w tym przypadku. Za leasingiem operacyjnym przemawiają korzyści finansowe, z jakimi jest kojarzony, co jest szczególnie dobrze widoczne wtedy, gdy analizujemy rozwiązania podatkowe odnoszące się do nowych samochodów osobowych. Wiele firm skłania się ku leasingowi operacyjnemu także dlatego, że jest on wyjątkowo prosty wówczas, gdy w grę wchodzą rozliczenia podatkowe. Tam, gdzie nie ma jeszcze zbyt wielu pracowników, a właściciel firmy z konieczności musi być także jej księgowym, jest to argument nie do przecenienia.

Okazuje się zresztą, że same firmy udzielające tego rodzaju wsparcia przeważnie w pierwszej kolejności stawiają na leasing operacyjny. Może na niego liczyć większa grupa firm, wymaga przy tym mniejszej liczby formalności niż jego finansowy odpowiednik.

Kiedy leasing finansowy jest lepszym rozwiązaniem?

A jednak, w pewnych sytuacjach to właśnie leasing finansowy jest znacznie bardziej opłacalny. Warto więc pamiętać, że o ile jego operacyjny odpowiednik jest uznawany za usługę, a tym samym obłożony 23 procentowym VAT-em, leasing finansowy jest dostawą towarów. W praktyce oznacza to, że stawka VAT jest w jego przypadku taka sama, jak stawka przedmiotu leasingu. Gdy mamy do czynienia z samochodami, niewiele to zmienia, już jednak w przypadku sprzętu medycznego różnica jest zasadnicza. Nie oznacza to wcale, że leasing finansowy samochodów nigdy nie jest opłacalny. Decydując się na niego liczymy się z tym, że VAT jest doliczony jedynie do części odsetkowej raty, co niekiedy jest bardzo korzystne.

Dodaj komentarz