Najważniejsze dla organizmu elektrolity

Najważniejsze dla organizmu elektrolity

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie dla układu mięśniowego i nerwowego, niezbędne są elektrolity. Wśród nich do najbardziej ważnych należą: potas, sód, magnez, wapń.

Rola, jaką elektrolity pełnią w organizmie

Pod nazwą elektrolity kryją się jony soli, które mają dodatni lub ujemny ładunek  i które rozpuszczają się w płynach ustrojowych. Do jonów soli naładowanych dodatni należą: magnez, potas, sód i wapń. Razem z ujemnymi anionami utrzymują one w organizmie równowagę kwasowo-zasadową. Jony soli zdolne są do przenoszenia energii elektrycznej, mogą więc przewodzić impulsy nerwowe. Elektrolity są więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Są niezwykle ważne dla serca oraz pozostałych mięśni. Odpowiadają także za prawidłową gospodarkę wodną organizmu i dostarczanie tlenu do komórek.

Objawy niedoboru elektrolitów

Brak energii, złe samopoczucie, osłabienie to pierwsze, jeszcze niegroźne objawy świadczące o niedoborze w organizmie elektrolitów. Osoby, które mają zbyt niski poziom elektrolitów bardzo często uskarżają się również na skurcze i bóle mięśni, obrzęki, zaburzenia rytmu pracy serca, omdlenia. Przyczyną niedoboru elektrolitów najczęściej są błędy żywieniowe oraz zaburzenia układu pokarmowego, których konsekwencją są wymioty lub biegunki. Do utraty elektrolitów bardzo często dochodzi latem podczas upałów, gdy intensywnie się pocimy. Tracą je także osoby, które regularnie ćwiczą.

Jak uzupełniać niedobór elektrolitów?

Najbardziej prostym sposobem jest odpowiednia dieta oraz wypijanie dużej ilości płynów. Są jednak sytuacje, w których sposoby te są niewystarczające. To przede wszystkim biegunka, wymioty oraz infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka. Braki elektrolitów, które wynikają z choroby najszybciej można uzupełnić sięgając po preparaty nawadniające z apteki. Są on dostępne bez recepty. Najczęściej jest to saszetka, która zawiera proszek do samodzielnego przygotowania roztworu do picia zawierającego odpowiednie stężenie elektrolitów.

Dodaj komentarz