Elektrolity: jak uzupełnić ich brak u dzieci?

Elektrolity: jak uzupełnić ich brak u dzieci?

Każdy rodzic z pewnością niejeden raz doświadczył u swojego dziecka takiego problemu, jak wymioty czy biegunka. Dolegliwości te ustępują najpóźniej w ciągu kilku dni i przy odpowiedniej diecie oraz prawidłowym nawadnianiu nie powodują żadnych powikłań.

Jak skutecznie nawadniać dziecko?

 

W czasie biegunki czy wymiotów bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu dziecka, które zapobiegnie utracie elektrolitów. Najlepiej w czasie dolegliwości sprawdzają się doustne płyny nawadniające, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Płyny te nie tylko doskonale nawadniają, ale także uzupełniają poziom utraconych podczas wymiotów czy biegunki elektrolitów. W składzie tych preparatów jest glukoza oraz elektrolity: chlorek potasu i sody, cytrynian sodu. Wszystko oczywiście dobrane jest w odpowiednich proporcjach. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom płyny te bardzo szybko uzupełniają utracone na skutek choroby elektrolity. Preparaty te występują najczęściej w saszetkach, mają postać proszku, który należy rozpuścić w odpowiedniej (najczęściej w szklance) ilości wody. Woda powinna być przegotowana i ostudzona do temperatury pokojowej.

 

Jak podawać dziecku elektrolity?

 

Roztwór elektrolitów należy podawać dziecku małymi łykami; jest to szczególnie ważne w przypadku wymiotów – jednorazowe wypicie dużej ilości płynu, może wywołać kolejne wymioty! W ciągu pierwszych czterech godzin nawadniania zaleca się podanie od 50 do 100 mililitrów roztworu na kilogram masy ciała dziecka. Dodatkowe dawki w ilości od 5 do 10 mililitrów płynu licząc na każdy kilogram wagi należy podać po każdym wymiotowaniu lub po oddaniu luźnego stolca. Elektrolity dla dzieci i osób dorosłych występują w bardzo różnych smakach. Coraz częściej można kupić również preparaty bez dodatków smakowych. Tego typu preparaty można podawać dzieciom, które są alergikami.

 

Odwodnienie organizmu dzieci na skutek biegunki czy wymiotów jest groźne dla ich zdrowia. Można mu zapobiec podając dziecku doustne płyny nawadniające z elektrolitami.

Dodaj komentarz