Kilka informacji o czyszczeniu uszu

Kilka informacji o czyszczeniu uszu

Jednym z najważniejszych zmysłów, który w istotny sposób wpływa na nasz kontakt z otoczeniem jest słuch. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o odpowiedniej higienie uszu. W przeciwnym razie jakość słuchu może się szybko pogorszyć. Poznajmy najważniejsze informacje dotyczące higieny narządu słuchu.

Budowa ucha

Zanim powiemy, o czym pamiętać, czyszcząc uszy, poznajmy nieco bliżej budowę samego ucha. Ludzkie ucho składa się z :

-ucha zewnętrznego;

-ucha środkowego;

-ucha wewnętrznego.

Zadaniem ucha zewnętrznego jest ochrona środkowej oraz wewnętrznej części narządu słuchu przed niekorzystnymi czynnikami, do których zalicza się bakterie, pył, kurz,  a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Małżowina odpowiada również na za wzmocnienie dźwięków do nas docierających.

 

Woskowina

W początkowej części przewodu słuchowego zewnętrznego obecnie są gruczoły łojowe oraz woskowinowe. To właśnie one wydzielają woskowinę, czyli półpłynną masę, która – w zależności od osoby – ma żółte bądź brązowe zabarwienie. Woskowinę tworzą komórki tłuszczowe, a także martwe komórki nabłonka. Do tego dochodzą ziarenka barwnika. Bardzo ważne jest, aby regularnie usuwać woskowinę. W przeciwnym razie może dojść do tworzenia się tak zwanych korków, które mogą nie tylko ograniczyć słuch, ale również powodować dolegliwości bólowe.

 

Czy można korzystać z patyczków higienicznych

Zdecydowana większość z nas czyści uszy przy użyciu patyczków higienicznych. Niestety, trzeba pamiętać, że ich stosowanie nie jest najlepszym wyborem. Zamiast bowiem usuwać woskowinę za pomocą patyczków powodujemy jej przesunięcie w głąb przewodu słuchowego. W efekcie doprowadzamy do rozwoju problemu, z którego rozwiązaniem pomoże nam wyłącznie lekarz laryngolog.

 

Czego używać do mycia uszu?

Jeśli w naszym przypadku ilość wydzieliny nie jest zbyt duża, najlepiej sięgać po zwykłą ciepłą wodę i delikatny środek myjący. Bardzo ważne jest jego pH, które powinni oscylować wokół 5.5. Stosowanie sprayu do uszu zaleca się tylko wówczas, gdy ilość wydzieliny jest naprawdę duża i jej usunięcie z pomocą wody jest trudne.

Dodaj komentarz