Czyścimy uszy: jak zrobić to prawidłowo?

Zmysłem, bez którego większość z nas nie potrafi nawet wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania jest słuch. Dlatego należy zrobić wszystko, aby o swoje uszy zadbać. Jednym z elementów troski o narząd słuchu jest jego prawidłowa higiena. Trzeba pamiętać, że zaniedbania w higienie uszu mogą doprowadzić do pogorszenia jakości słyszenia, a nawet dolegliwości bólowych. Jak prawidłowo czyścić uszy? Po co sięgnąć, kiedy chcemy, aby nasze uszy były czyste?

Najczęściej popełniane błędy

Zdecydowana większość z nas sięga po patyczki higieniczne. Tymczasem okazuje się, że zupełnie nie nadają się one do mycia uszu. Zamiast usuwać woskowinę sprawiają, że zostanie ona wepchnięta w głąb kanału słuchowego. W efekcie słuch może się pogorszyć, doświadczać możemy szumów usznych, a nawet dolegliwości bólowych. Co więcej, wepchniętej woskowiny nie usuniemy samodzielnie. Jeśli więc dojdzie do powstania czopu, konieczna będzie wizyta u lekarza laryngologa.

 

Jak zrobić to prawidłowo?

Jeśli patyczki higieniczne, to jedynie do umycia tej części ucha, która znajduje się na zewnątrz. Zamiast patyczków do mycia ucha wykorzystać można własne palce. Zwilżamy je delikatnie wodą z dodatkiem łagodnego płynu myjącego. Jeśli w naszych uszach pojawia się sporo wydzieliny, warto sięgnąć po specjalny spray do mycia uszu, który kupimy w każdej aptece. Stosować należy go maksymalnie dwa razy w tygodniu. Kiedy jednak zauważymy, że wydzieliny jest naprawdę dużo, można to robić nawet kilka razy w ciągu dnia. Warto dodać, że nie ma żadnych przeciwwskazań do używania sprayów do czyszczenia uszu również przez te osoby, które noszą aparat słuchowy. Takie preparaty można stosować też u dzieci, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Przed wdrożeniem środka warto jednak poradzić się lekarza pediatry, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań w przypadku naszego dziecka.

 

Prawidłowa higiena uszu skutecznie chroni nas przed poważnymi problemami ze słuchem. Na szczęście dzisiaj wiemy już, jak czyścić uszy, a w aptekach dostępny jest szeroki wybór środków do tego przeznaczonych.

Dodaj komentarz