Popularna pizza: co warto o niej wiedzieć?

Pizza wywodząca się z kuchni najbardziej ubogich mieszkańców Półwyspu Apenińskiego zrobiła międzynarodową karierę. Danie to należy do najchętniej zamawianych potraw kuchni włoskiej w Polsce. Pizza Tychy można zjeść nie tylko w jednej z gustownie urządzonych pizzerii, ale zamówić ją także na wynos.

Najbardziej prosta pizza

To oczywiście Margherita. Pizza ta została przygotowana po raz pierwszy w 1889 roku w Neapolu. Po dziś dzień jest w menu nie tylko neapolitańskich pizzerii. Można ją zjeść w pizzeriach na całym świecie, nie mogło jej więc zabraknąć także w pizzerii w Tychach. Pizza Margherita jest trójkolorowa. Do jej upieczenia jej pomysłodawca użył składników w kolorach włoskiej flagi: białego sera mozzarella, czerwonego sosu pomidorowego i listków świeżej, a więc zielonej bazylii.

Rodzaje ciasta

We włoskich pizzeriach zjeść można pizzę na cieście różnej grubości. To efekt tego, że w jednych regionach pizzę przygotowuje się na cienkim, a w innych na grubszym cieście. W większości polskich pizzerii podawana jest pizza na cienkim cieście; cienkie ciasto jest charakterystyczne dla pizzy rzymskiej. Na cienkim cieście układa się niewiele składników, maksymalnie jest ich 4. Jeśli będzie ich więcej, pizza się połamie, cienkie ciasto nie utrzyma dużej ilości składników.

Nie tylko tradycyjna pizza

W menu wielu pizzerii pojawiają się nie tylko rzymskie czy neapolitańskie pizze. W sporej liczbie z nich klienci mogą zamówić także pizzę calzone. Przypomina ona kształtem nasze pierogi. Bardzo rzadko można spotkać w Polsce pizzerię, która w menu ma pizzę sycylijską. Pizza ta ma bardzo grube ciasto. Typowe dodatki to różne rodzaje mięs i warzywa. Z warzyw do pizzy na Sycylii wyjątkowo często wybierane są delikatne karczochy. W Polsce używane się większej ilości dodatków, naszym smakom kulinarnym niekoniecznie przypada do gustu prosta pizza z 3 składnikami. Bez względu na to, ile składników znajdzie się na wierzchu pizzy, im wyższa będzie ich jakość, tym gotowe danie będzie lepsze.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/tychy-c-h-r-city-point

Dodaj komentarz