Uszy niemowlęcia: jak zadbać o ich higienę?

Zabiegiem higienicznym, o którym pamiętać muszą wszyscy bez względu na to, ile mają lat jest czyszczenie uszu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest dla nas słuch. Kiedy zaczyna szwankować, pogarsza się nasze ogóle funkcjonowanie. O czystość uszu należy dbać również od wieku niemowlęcego. Pojawia się w związku z tym pytanie, jak to robić, aby uszy naszego malucha były nie tylko czyste, ale również zdrowe.

Jak często należy to robić?

W przypadku tak małych dzieci nie należy czyścić uszu zbyt często. Woskowina, która znajduje się w uszach jest bowiem naturalną barierą ochronną, która zapobiega uszkodzeniom przewodów słuchowych oraz błony bębenkowej. Dzięki niej ryzyko infekcji wirusowych oraz bakteryjnych jest zdecydowanie mniejsze. Uszy są chronione przed kurzem i brudem.

 

Czym można czyścić uszy niemowlaka?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że niedopuszczalne jest stosowanie patyczków higienicznych. Jeśli po nie sięgamy, to tylko wówczas, gdy chcemy wyczyścić te elementy ucha, która znajdują się na zewnątrz. Patyczki nie usuwają woskowiny, a wpychają ją do kanału słuchowego. W efekcie możemy doprowadzić do powstawania czopów negatywnie odbijających się na słuchu. Usunięciem takiego czopu będzie musiał zająć się lekarz laryngolog. Dodatkowo w przypadku małych dzieci zawsze jest ryzyko wsunięcia się patyczka zbyt głęboko. A wówczas o uszkodzenie błony bębenkowej nie jest trudno.

 

Jak właściwie czyścić uszy niemowlaka?

W przypadku tak małych dzieci w zupełności wystarczające jest mycie uszu dwa razy w tygodniu. Najlepiej zrobić to, nawijając na palec zwilżony wacik. Czyścimy nie tylko płatki uszu i wnętrze uszka, ale również miejsca za uszami. Nigdy nie należy doczyszczać wnętrza uszka, wykorzystując do tego celu patyczki higieniczne. Kiedy dziecko skończy trzeci miesiąc życia, można poradzić się pediatry, czy mogą sięgać po spraye do czyszczenia uszu. Wybór tego rodzaju środków w aptekach jest obecnie ogromny. Preparaty te skutecznie rozpuszczają woskowinę, która następnie wypływa na zewnątrz ucha.

Dodaj komentarz