Wakacyjny wyjazd samochodem za granicę

Dla wielu osób wakacje to okazja do odbycia dalekich podróży przy pomocy samochodu. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się  na tego typu wakacyjne wyjazdy. Warto więc poznać kilka ważnych informacji, by dzięki nim cieszyć się spokojem na wakacjach, na które wybierzemy się na naszych czterech kółkach.

Przed wyruszeniem w daleką podróż należy dokładnie sprawdzić czy posiadamy ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty. Trzeba posiadać również aktualny przegląd techniczny pojazdu i polisę komunikacyjną. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC działa zarówno w kraju, jak również i za granicą. Jadąc do krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Lichtensteinu (wybierając się do Islandii promem również) nie musimy kupować zielonej karty, wystarczy nam posiadanie polskiej tablicy rejestracyjnej. Warto mieć przy sobie aktualny paszport i dowód osobisty, nie możemy zapomnieć też o prawie jazdy.

Warto też przed wyjazdem sprawdzić dokładnie samochód od strony technicznej. Możemy to zrobić sami, jeżeli się na tym znamy lub po prostu oddać go na wcześniejszy przegląd. Specjaliści na pewno zauważą wszystkie usterki i awarie, które zepsułyby nam wakacje.  Gdy jednak nie chcemy wydawać zbyt wiele na przegląd możemy sami sprawdzić kilka najważniejszych elementów naszego pojazdu.  Warto zwrócić uwagę na poziom oleju i płynu chłodniczego oraz hamulcowego. Także sprawdzenie paska rozrządu nie jest trudne. Jeżeli jest zbyt luźny lub są na nim pęknięcia dobrze by było go wymienić. Ważne też jest odpowiednie ciśnienie opon (można je bez problemu sprawdzić na stacji benzynowej) oraz wysokość bieżnika. W Unii Europejskiej nie może być niższa niż 1,6 mm.

Poza polską przepisy dotyczące dodatkowego wyposażenia pojazdu są różne, dlatego też warto sprawdzić czego potrzebujemy w kraju, do którego się udajemy. Wśród wyposażenia samochodu na pewno trzeba posiadać apteczkę samochodową w której skład wchodzą: jednorazowe rękawiczki , chusta trójkątna, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe, maseczka lub specjalna rurka do oddychania, koc ochronny przed wychłodzeniem lub przegrzaniem ciała, nożyczki do przecinania ubrania i pasów ochronnych. Poza tym musimy posiadać gaśnicę i kamizelkę odblaskową.  Przyda się nam też zestaw narzędzi do zmiany opon w trasie.

Nie można też zapomnieć o ubezpieczeniu. Poza OC warto wykupić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego w najbliższym oddziale NFZ. Karta ta uprawnia nas do leczenia na terytorium Unii Europejskiej na prawach przysługujących jego mieszkańcom. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym oraz pakiecie assistance.

Dodaj komentarz