Weryfikacja danych z OFE

Okazuje się, że coraz częściej pośrednicy OFE stosują nieuczciwe praktyki, dlatego też powinniśmy uważać na wszystkich tych pośredników, którzy nie mają naszego zaufania.

Ich sztuczki wyglądają następująco. Klient jest informowany o tym, że właśnie minął już kolejny rok uczestnictwa danej osoby w Otwartym Funduszu Emerytalnym, dlatego też konieczne będzie spotkanie w sprawie weryfikacji, aktualizacji oraz potwierdzenia naszych danych osobowych. Następnie otrzymujemy kilka terminów potencjalnych spotkań, by skupić się na wyborze terminu, a nie na tym czy chcemy brać udział w tym spotkaniu.
Niektórzy klienci wypytują się o jaki fundusz emerytalny chodzi, jednakże często w odpowiedzi słyszą, że oni jedynie reprezentują fundusz, ale mają też dla nich znacznie korzystniejszą ofertę od OFE, do którego obecnie należą. Mowa tutaj o transferach, czyli przenoszeniu klientów z jednego funduszu do drugiego, dzięki czemu pośrednicy otrzymują często nawet kilkaset złotych. Jest to jedna z bardziej uciążliwych form pozyskiwania klientów, jednakże do tej pory nie uregulowano kwestii pośrednictwa sprzedaży udziałów w OFE.

Zmiany OFE można dokonywać raz na cztery lata, a dokładniej w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia lub listopada. W przypadku, gdy jesteśmy w OFE mniej, niż 2 lata za zmianę Otwartego Funduszu Emerytalnego będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.  W przypadku uczestnictwa w OFE krócej, niż rok będzie to 160 złotych, natomiast dłużej, niż rok, ale krócej, niż dwa lata – 80 złotych.  Jeżeli chodzi o dane z tego roku to do końca maja swój fundusz emerytalny zmieniło prawie 150 tysięcy osób.

Warto jednak dokładnie zastanowić się nad zmianą OFE i w żadnym wypadku nie podejmować tej decyzji pochopnie.  Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw tego pomysłu, poza tym warto dokładnie sprawdzić dane dotyczące danego funduszu, gdyż często pośrednicy posługują się nieaktualnymi, ale bardziej korzystnymi danymi opisującymi dany fundusz, by dzięki temu przekonać nas do uczestnictwa w nim.

Dodaj komentarz